МИГ – Самоков бе домакин на заключителен форум и кръгла маса по партньорски проект за дигитализация в селските райони | Община Самоков

МИГ – Самоков бе домакин на заключителен форум и кръгла маса по партньорски проект за дигитализация в селските райони

Main News Image
Форума откри кметът на община Самоков и председател на УС на МИГ – Самоков инж. Ангел Джоргов. Той поздрави екипа за работата по проекта и благодари на партньорите за активността и съвместните цели, които бяха реализирани.
”Философията на новия програмен период е насочен към насърчаване на партньорствата между общините и развитието на регионално ниво. Ето защо е много важно да насочим и обединим усилията си за проекти, чрез които взаимно си помагаме и насърчаваме развитието на районите. Безспорно най-големият ресурс на община Самоков е прекрасната природа, културно-историческото наследство и самобитността на района. Именно това е солидната база, върху която да стъпим за да направим нашите села по-привлекателни, не само за туристи, но и за инвеститори” – каза в словото си кметът.
На форума присъстваха и представители на партньорите по проекта МИГ-Лясковец-Стражица, МИГ-Белене-Никопол и МИГ-Троян-Априлци-Угърчин. Съвместно с МИГ – Самоков те реализираха иновативен проект „Дигитална местна общност – иновация за живи селски райони! Това е твоя Live! Дигитален хъб и мобилно приложение за промотиране на характерни за местните територии и общности ресурси“. Представени бяха реализираните инициативи по проекта – информационни срещи, обучения, дигитални продукти и др. Общите продукти по проекта са дигитален хъб, мобилно приложение и защитена колективна марка, които осигуряват пълноценно и широкоспектърно популяризиране на ресурсите на всички територии, участващи в проекта. Целта е да се представят селските райони по иновативен начин, чрез изграждане на дигитални местни общности, включително създаването на дигитален хъб и мобилно приложение, за промотиране на характерни за местните територии и общности ресурси.
Дигитализацията в 21 век промени живота на местните общности, навлизайки в тяхното ежедневие и всички сектори на развитие. Расте популярността за възраждане на традиционните български ценности, за опознаване на селския бит, ежедневие и култура, които все още се съхраняват в автентичен вид в българските села. Като част от проекта бе закупено съвременно техническо оборудване, чрез което се създаде дигитално съдържание под формата на видеа, снимки, репортажи, филми, клипове и др. Съдържанието се популяризира чрез дигиталния хъб и мобилното приложение.
Проектът осигурява възможност за участие на местните общности от общо 115 населени места.
www.smartruraldigital.eu