Във връзка с решение на Народното събрание на Република България, на основание чл.84, т.12 от Конституцията на Република България от 13 март 2020 г. на територията на цялата страна се въвежда извънредно положение за периода до 13 април 2020 г.
С оглед на последните указания и предписания, получени от Националния кризисния щаб, Министерството на здравеопазването и РЗИ – София област и с цел осигуряване безопасността на гражданите, за да продължим да осигуряваме качествено, бързо и достъпно административно обслужване, Ви препоръчваме да ограничите посещенията в сградата на Общинска администрация Самоков и Ви предоставяме телефони на ключовите служители в общинска администрация.
Дежурен по ОБС ЦЕНТРАЛА | 0722/666200722/66630, 0722/66631, 072266632, 0889199230 |
Ако имате нужда от информация относно преписка, жалба, молба или услуга, Ви призоваваме да се свържете с нашите служители на посочените телефони или e-mail адреси.
Технически сътрудник на Кмета | 0722/66666 | samokov@samokov.bg |
Заместник кмет Станимира Давидова | 0722/66667 | s.davidova@samokov.bg |
Заместник кмет Люба Кленова – Гавазова | 0722/66665 | lyuba.klenova@samokov.bg |
Секретар на община Самоков | 0722/60030 | |
Гл. специалист “ОБС”Нели Домишлярова | 0722/66606 | obs@samokov.bg |
Деловодство на Община Самоков | 0722/66630 | obmen_samokov@samokov.bg |
Отдел ГРАО | 0722/66613 , 0722/60097 | esgraon.samokov@b-trust.org |
Гражданска защита Иван Терзийски | 0722/66630 | opkrizi@samokov.bg |
КАКВО Е ВАЖНО ДА ЗНАЕМ ЗА ВАКСИНИТЕ СРЕЩУ COVID-19?
Ваксините, с които България провежда имунизационната си кампания срещу COVID-19, са преминали успешно и трите фази на клиничните изпитвания. Те са разработени в съответствие със същите законови изисквания за фармацевтично качество, безопасност и ефикасност като другите лекарства. Както всички лекарства, ефектите на ваксините се тестват първо в лаборатория, включително и върху животни, след това проучвания се провеждат сред голям брой доброволци от различни държави, на различна възраст, с или без придружаващи заболявания.
Преди одобрение всички ваксини в ЕС се оценяват по същите високи стандарти като всяко друго лекарство. Това, което е различно за ваксините срещу COVID-19, е, че скоростта на развитие и потенциалното одобрение са много по-бързи поради спешната ситуация, свързана с общественото здраве. За целта Европейската агенция по лекарствата (ЕМА) създаде специална експертна работна група и процедури за бърз преглед, за да оцени висококачествените предложения на компаниите във възможно най-кратки срокове, като същевременно гарантира солидни научни доказателства за ползата от ваксините.
Ваксините срещу COVID-19 са разработени на базата на различни технологии:
Ваксините са сигурни и ефективни срещу тежко протичане на заболяването и възможни сериозни последици върху здравето.
Ваксинирането дава индивидуална защита, но с постигането на високо ваксинално покритие сред населението разпространението на COVID-19 ще бъде ограничено. Целта на Министерството на здравеопазването е в страната да бъде постигнат колективен имунитет, което означава поне 70% от населението да бъде имунизирано. Най-важно е ваксина да получат възрастните хора и тези с хронични заболявания, тъй като рискът от тежко протичане на заболяването и летален край при тях е най-висок. За да защити гражданите, министерството е осигурило достатъчни количества от всички одобрени в ЕС ваксини, като приложението им е безплатно и доброволно, без значение от здравноосигурителния статус на гражданите.
Трябва да бъдем внимателни, защото в общественото пространство все по-често се разпространява невярна информация за ваксините. По този начин се подрива доверието в имунизационния процес и в ползата, която ваксините носят.
Науката е категорична, че ваксините срещу COVID-19 са безвредни и безопасни – те нямат общо с мрежата за пренос на данни 5G; не водят до безплодие; не променят човешкото ДНК; не заразяват с коронавирус; чрез ваксинация не се поставя чип в тялото на човека.
За да направят гражданите своя информиран избор, е важно да ползват достоверни източници и да бъдат критични към всичко, което четат в социалните мрежи и в интернет пространството. Достоверни източници на информация са: Световната здравна организация, Европейската комисия, Европейската агенция по лекарствата, Европейският център за контрол и превенция на заболяванията, Министерството на здравеопазването, Изпълнителната агенция по лекарствата, Националният център по заразни и паразитни болести и т.н.
Сред най-често задаваните от гражданите въпроси относно ваксините е този за нежеланите лекарствени реакции след имунизация. Хората не трябва да се притесняват, защото тези реакции са нормални и преминават бързо. Такива са отпадналост, болка в мускулите, главоболие и зачервяване на мястото на инжекцията. Обикновено те се появяват веднага след ваксинацията и преминават за часове. Симптомите са очаквани и показват, че имунната система отговаря на ваксината и създава антитела срещу вируса. Такива реакции обаче не са задължителни – голяма част от ваксинираните не проявяват никаква симптоматика след имунизация.
В случай на проява на неочаквана странична реакция, гражданите следва да уведомят медицинското лице, поставило ваксината, или ваксинационния пункт, в който е приложена.
Материалът е подготвен
от РЗИ – Софийска област
********************************************************************
Дата на публикуване 20.01.2023 г.
=====================================================================================
Дата на публикуване 12.01.2022 г.
********************************************************************
Дата на публикуване 13.09.2021 г.
********************************************************************
Дата на публикуване 10.08.2021 г.
=====================================================================================
Дата на публикуване 10.08.2021 г.
=====================================================================================
Дата на публикуване 10.06.2020 г.
Дата на публикуване 20.03.2020 г.
У В Е Д О М Л Е Н И Е
Във връзка с oбявeнoтo извънpeднo пoлoжeниe в Република България- c peшeниe нa Hapoднoтo cъбpaниe oт 13.03 2020 г. и Решение на Кризисния щаб към община Самоков, с цел намаляване риска от разпространение на коронавирус COVID-19, въвеждам мерки за превенция на територията на община Самоков.
За целта е необходимо ежедневно да се извършва дезинфекция във всички общи части на сгради в режим на Етажна собственост.
Препоръчително е използването на алкохолни дезинфектанти (съдържащи етанол, пропанол, изопропанол или комбицинации с тях);
Дезинфектирането на малките повърхности /дръжки, асансьорни бутони, парапети, ел.ключове и др./ да се извършва чрез директно опръскване или обтриване с чиста кърпа/тампон, предварително напоени с дезинфектанта;
Дезинфектирането на големите повърхности (стени подове и др. / да се извършва чрез забърсване с парцал, моп, кърпа, напоени с дезинфектант;
Отговорни за изпълнението на гореописаните дейности са управителите на сградите в режим на етажна собственост.
ВЛАДИМИР ГЕОРГИЕВ
КМЕТ НА ОБЩИНА САМОКОВ